Chrystus.pl

Pomoc na dziś, nadzieja na jutro

 

 

Uwierz w siebieIstnieją różne przyczyny poczucia niższości. Pewnie nie jedna tyczy się Ciebie. Źródło tego, ma miejsce szczególnie w dzieciństwie. Przemoc emocjonalna stosowana wobec nas w czesnym wieku, albo coś co sami sobie uczyniliśmy jest jedną z tych przyczyn wyżej wymienionej. Z pewnością nie raz zostałeś poniżony czy przez słowa, gesty albo czyny. Było ci przykro, ale nie zawsze potrafiłeś się przeciwstawić. Ukrywałeś nie raz te urazy i chowałeś je w swojej skrytce. Chciałeś o nich jak najszybciej zapomnieć, ale to wszystko gromadziło się z upływem czasu. Teraz czujesz pewnie żal i kryjesz urazy, do tych osób, które w sposób szczególny ciebie raniły. Nie potrafisz spojrzeć im prosto w oczy, nie masz do nich zaufania. Boisz się kolejnego zranienia, tego, że znowu Ciebie nikt nie zrozumie, ale po raz kolejny usłyszysz przykre słowa. Dlatego wolisz unikać rozmów i gdy czujesz zbliżające niebezpieczeństwo wolisz się wycofać w porę. Jedyną drogą do odzyskania zaufania do tych osób które niegdyś Ciebie zraniły i które nadal Cię ranią, jest wyjaśnienie wszystkiego z tymi osobami. Ale z pewnością jest to trudne na dzień dzisiejszy, wydaje Ci się to wręcz niemożliwe. Potrzeba do tego solidnego przygotowania i współpracy z zaufaną osobą. Największy sekret pozbycia się kompleksu niższości (czyli zwątpienia w siebie, nie wiary w swoje możliwości) polega na wypełnieniu swojego umysłu aż po brzegi wiarą. Obudź w sobie potężną wiarę w Boga, a da ci tą skromną, lecz solidną, realną wiarę w siebie.

Do osiągnięcia dynamicznej wiary dochodzi się przez modlitwę, dużo modlitw, przez czytanie i wchłanianie Pisma Świętego, oraz przez praktykowanie zawartych w niej technik wiary. Co oznacza praktykowanie zawartych w niej technik wiary?

„Według wiary waszej niech wam się stanie” (Ewangelia św. Mateusza 9,29)

Dlatego tak ważna jest wiara. Tylko ona pozwala tak naprawdę zwyciężyć. A tej wiary w siebie i w Boga trzeba uczyć się od samego Stwórcy.

Im większy zatem problem, tym większa powinna być twoja modlitwa.

„Aby osiągnąć coś poprzez wiarę- naucz się odmawiać duże modlitwy”.

Z wieloma modlitwami jest ten kłopot, że słabo ciągną. Wyceluj swoje modlitwy głęboko w swoje zwątpienie, lęk, poczucie niższości. Odmawiaj głębokie modlitwy, które mocno ciągną, a zyskasz potężną , życiodajną wiarę.

Dla zbudowania poczucia pewności siebie bardzo skuteczna jest praktyka polegająca na podsuwaniu własnemu umysłowi odpowiednich idei. Jeśli twój umysł dręczą obsesyjne myśl o niepewności i słabości, dzieje się tak dlatego, że twoje myślenie jest od dawna zdominowane przez takie idee. Trzeba umysłowi dać inny bardziej pozytywny model myślenia, a robi się to przez ciągłe podsuwanie idei ufności. Konieczne jest narzucanie sobie dyscypliny myślowej. Są na to różne sposoby chociażby wypisane z Pisma Świętego cytatów dotyczących wiary, nadziei i miłości.

„Jeśli będziecie mieć wiarę.. nic niemożliwego nie będzie dla was” (Ew. wg św. Mateusza 17,20)

„Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam?”(List św. Pawła do Rzymian 8, 31)

Wyszukaj cytatów związanych z wiarą, nadzieją i miłością i pozwól im się wchłaniać w twój umysł. Rozważaj i wierz, w słowa które są w Biblii. Wypełniając swój umysł myślami mówiącymi o obecności Boga, jego wsparciu i pomocy, możesz zmienić swój sposób myślenia!

Jeśli w naszych myślach koncentrujemy się nieustannie na posępnym wyczekiwaniu przykrych wydarzeń , które mogą nastąpić czujemy się w rezultacie nieustannie zagrożeni. Co więcej, siła myśli możemy wywołać te właśnie okoliczności, których się boimy.

Wszędzie spotyka się ludzi, którzy są wewnętrznie przestraszeni, którzy pragną uciec od życia, którzy cierpią z powodu głębokiego poczucia zagrożenia i braku wiary we własną wartość. W głębi duszy są przekonani o swojej nieumiejętności podołania obowiązkom lub wykorzystania szans. Wciąż osacza ich niejasny i złowrogi lęk, że coś będzie nie tak. Nie wierzą w to, że to co chcieliby mieć mają w sobie, usiłują więc zadowalać się czymś mniejszym niż to, do czego są zdolni.

Ciosy otrzymywane od życia, nakładające się na siebie trudności i narastające problemy wysysają energię i pozostawiają człowieka wyczerpanym i zniechęconym. Bardzo ważną rzeczą jest wówczas nowa ocena jego osobistych możliwości.

„Postawy są ważniejsze niż fakty” dr. Karl Menniger

Żaden fakt, przed którym stajemy jakkolwiek byłby trudny, czy nawet z pozoru beznadziejny, nie jest tak ważny, jak nasze do niego nastawienie. Nie możesz pozwolić, żeby jakiś fakt przytłoczył Cię psychicznie, zanim zaczniesz się z nim zmagać w rzeczywistości. Ufny i optymistyczny model myślenia może zmienić lub całkiem przemóc ów fakt.

Jeśli więc czujesz się pokonany i straciłeś wiarę w to, że jesteś zdolny wygrać, usiądź, weż kartkę i zrób listę nie tych czynników, które są przeciw tobie, lecz tych które działają na twoją korzyść.

Jedna z najsilniejszych idei, to przekonanie, że Bóg naprawdę jest z Tobą i pomaga Ci!!

„Bóg jest ze mną, Bóg mi pomaga, Bóg mnie prowadzi”. Codziennie przez kilka minut wyobrażaj sobie jego obecność. Następnie ćwicz wiarę w to twierdzenie. Zajmuj się swoimi sprawami z założeniem, że to co powtarzałeś i uzmysłowiłeś sobie jest prawdą. Powtarzaj ją , wyobrażaj sobie, wierz w nią , a urzeczywistni się.

„Zwyciężają ci, którzy wierzą, że mogą zwyciężyć” Emerson.

„Zrób to ,czego boisz się, a starach niezawodnie umrze”.

Sekret polega na tym, żeby napełnić swój umysł myślami o wierze, pewności i bezpieczeństwa. Wyprą one myśli pełne zwątpienia.

Podkreśl wszystkie zdania odnoszące się do odwagi i ufności (w Piśmie Świętym). Staraj się ich uczyć, a twój umysł przesiąknie tymi myślami.

Postępuj według tego planu, a i ty także zbudujesz w sobie ufność we własne siły. Ty też doświadczysz nowego uczucia mocy.

1. Stwórz i odciśnij trwale w swojej psychice obraz siebie jako kogoś, komu się udaje. Trzymaj się tego obrazu uporczywie. Nie pozwól mu zblaknąć. Nigdy nie myśl o sobie jako o tym, który przegrywa; nigdy nie wątp w realność owego mentalnego wizerunku. To jest największe niebezpieczeństwo, gdyż umysł zawsze usiłuje spełnić to, co widzi w wyobraźni. Zawsze więc wyobrażaj sobie sukces, bez względu na to, jak źle układają się sprawy w danym momencie.

2. Za każdym razem, kiedy przyjdzie ci do głowy negatywna myśl tycząca się twoich osobistych możliwości, świadomie sformułuj pozytywną myśl, która tę poprzednią "skasuje".

3. Nie piętrz trudności w wyobraźni. Deprecjonuj, pomniejszaj każdą tak zwaną przeciwność. By wyeliminować trudności, należy je badać i skutecznie im przeciwdziałać, ale trzeba je postrzegać tylko jako to, czym są. Nie można ich wyolbrzymiać myślami dyktowanymi przez strach.

4. Nie patrz na innych z lękliwym podziwem i nie próbuj ich naśladować. Nikt nie może być tobą z tak dobrym skutkiem, jak ty sam. Pamiętaj też, że większość ludzi, pomimo pewnego siebie wyglądu i sposobu bycia, często jest równie przestraszona jak ty i tak samo wątpi w siebie.

5. Dziesięć razy dziennie powtarzaj te pełne mocy słowa: "Jeśli Bóg z nami, któż przeciw nam?" (List do Rzymian 8, 31). (Przerwij czytanie i powtórzje |teraz, powoli i z ufnością.)

6. Znajdź kompetentnego doradcę, który pomoże ci zrozumieć, dlaczego robisz to, co robisz. Dowiedz się, jakie jest źródło twoich uczuć niższości i zwątpienia w siebie; często pochodzą one z dzieciństwa. Samo wiedza prowadzi do wyleczenia.

7. Dziesięć razy dziennie utrwalaj w sobie wiarę w następujące twierdzenie, powtarzając je głośno, jeśli to możliwe: "Wszystko mogę w Chrystusie, który mnie umacnia." (List do Filipian 4, 13). Powtórz te słowa |teraz. To magiczne zdanie jest najpotężniejszym na świecie antidotum na myśli o własnej niższości.

8. Dokonaj realistycznej oceny własnych możliwości, a następnie podnieś ją o 10 procent. Nie stawaj się egocentrykiem, ale wzbudź w sobie zdrowy szacunek do siebie. Uwierz w swoje własne, wyzwolone przez Boga siły.

9. Oddaj się w ręce Boga. Aby to uczynić, po prostu oznajmij: "Jestem w rękach Boga." Potem uwierz, że |teraz otrzymujesz całą moc, jaka jest ci potrzebna. Poczuj, jak spływa w ciebie. Przyjmij, że "Królestwo Boże jest w tobie" (Ewangelia wg św. Łukasza 17, 21) w postaci siły wystarczającej, by odpowiedzieć na wyzwania rzucane przez życie.

10. Przypomnij sobie, że Bóg jest z tobą i nic nie może cię pokonać. Uwierz, że teraz otrzymujesz od Niego siłę.