Co oznacza i czym jest Wielkanoc?

[ Vsebina članka je zaščitena z Plagiashield ]

Co to jest wielkanoc?

Co to wielkanoc?

Velikonočni ali Niedziela Wielkanocna, nazywana także Wielką Niedzielą czy Zmartwychwstaniem Pańskim (w prawosławiu zwana Paschą) jest to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt obchodzonych przez chrześcijan, które upamiętnia tak zwane misterium paschalne Syna Bożego, czyli jego mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie.

Velikonočni jest obchodzona przez Krščanske cerkve z tak zwanego Nicejskiego wyznania wiary. Są to wszystkie Kościoły, które, podczas pierwszego soboru w Nicei,  przyjęły jedność Syna Bożego w jego Ojcu. Święto jest zawsze poprzedzone dniami postu, początkowo jako nocne czuwanie, w trakcie którego opowiadano historię zbawienia, co następnie przerodziło się w obchody tak zwanego Triduum Paschalnego, poprzedzonego czterodniowym okresem przygotowawczym w postaci wielkiego postu.

Velikonočni rozpoczyna również czas pięćdziesięciu dni okresu wielkanocnego, zwieńczonego świętem Zesłania Ducha Świętego.

Cały tydzień przed Wielkanocą zwany jest Wielkim Tygodniem. Jest to czas na wspominanie najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń. Trzy ostatnie doby (Veliki četrtek wieczór, Veliki petek, Velika sobota i Niedziela Wielkanocna) nazywane są Triduum Paschalnym. Po zapadnięciu zmroku w Velika sobota, w kościołach zapala się paschał, który symbolizuje zmartwychwstałego Kristus.

Po Wielkanocnej niedzieli świętowanie trwa kolejne 8 dni. Jest to tak zwana oktawa wielkanocna. Dalej okres ten rozciąga się na kolejne 50 dni. W dni czterdziestym obchodzimy dzień Wniebowstąpienia Gospoda Jezusa. Okres ten kończy się Niedzielą Zesłania Ducha świętego (dzień numer 50). Księża w trakcie trwania całego okresu, używają w tym czasie białego koloru szat liturgicznych.

Sam dzień Wielkanocy jest z pewnością nierozerwalnie związany z Wielkim Piątkiem. Najpierw cały Kościół wraz ze wszystkimi wiernymi przeżywa śmierć Pana na krzyżu (umiera razem z nim), po to by następnie ponownie razem z nim zmartwychwstać.

Co to wielkanoc? Co oznacza Wielkanoc?

Velikonočni jest symbolem zwycięstwa Jezusowego nad śmiercią. Jest to przezwyciężenie śmierci i urzeczywistnienie się boskiej mocy. Należy pamiętać, że został on ukrzyżowany i umarł za nasze grzechy. Tak więc to my sami niejako umieramy i rodzimy się na nowo. Okres Velikonočni stanowi największą i najważniejszą tajemnicę naszej chrześcijańskiej vera. Powinniśmy więc obchodzić go ze szczególną uwagą i w jego trakcie w pełni oddać się Gospod. i rozważaniom na temat życia i śmierci.

Warto przy okazji wspomnieć, że w verjemi prawosławnej, również obchodzona jest Velikonočni. Nazywana jest tam ona Paschą, a cały tydzień poprzedzający, Tygodniem Paschalnym. W nocy z Sobote na spletni strani . Nedelja kościoły prawosławne odprawiaja tak zwaną jutrznię paschalną. Zvesta w trakcie trwania całego tygodnia zwyczajowo witają się ze sobą słowami: “Kristus zmartwychwstał”. Widać więc, że w cerkev prawosławnym, Wigilia i okres zmartwychwstania pańskiego odgrywają równie znaczącą rolę, co w naszym cerkev katolickim.

 

[ Vsebina članka je zaščitena z Plagiashield ]