Wielu ludzi ciekawi to, czy Jezus był Żydem. Jest to złożone zagadnienie, ponieważ trudno jednoznacznie powiedzieć, co faktycznie kryje się za stwierdzeniem, że ktoś jest Żydem.

Czy Jezus był żydem czy nie?

Czy brać pod uwagę urodzenie, swoich przodków, a może to, co praktykujesz i w jakich obrzędach uczestniczysz i w czym jesteś wychowywany? Na wielu kartach Pisma Świętego podkreślane jest, że Jezus pochodził z rodu Dawida. Pochodzenie to dziedziczy po swoim ziemskim ojcu, czyli Józefie, który chociaż nie był jego biologicznym ojcem, o czym wiedzieli tylko najbliżsi, wprowadził go w Dawidowe dziedzictwo.

Czy oznacza to, że Jezus był Żydem? Nie ma w Piśmie Świętym, w żadnej Ewangelii nawet małej sugestii, która pozwoliłaby nam wątpić w to, że Jezus był Żydem. Co więcej, fakt, że Jezus był Żydem przede wszystkim udowadnia to, że Piśmie Świętym opisane było wiele sytuacji, w których brał udział w żydowskim obrzędach. Przede wszystkim został on według żydowskiego obrzędu obrzezany, a następnie w dorosłym życiu często ze swoimi uczniami wybierał się do Jerozolimy w celu uczestnictwa religijnych żydowskim świętach i uroczystościach.

Nawiedzał on świątynie, uczestniczył w nabożeństwach w Synagogach, nosił cicit, czyli rytualne frędzle przy ubraniu, podkreślał wagę słów Tory oraz innych pism Biblii hebrajskiej. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ Jezus urodził się wśród ludu Izraela, w kulturze i tradycji którego wyrasta, myśli i mówi po aramejsku według ówczesnych zasad, a więc zachowuje także zwyczaje swojego środowiska.