Jak dobrze odmawiać różaniec święty krok po kroku?

Jak dobrze odmawiać różaniec święty krok po kroku?

Jak dobrze odmawiać różaniec krok po kroku? Skoro wyjaśniliśmy już sobie samą istotę różańca, jego znaczenie oraz poniekąd poruszyliśmy już temat samej modlitwy różańcowej, pora zastanowić się teraz jak odmawiać różaniec. Jak odmawia się różaniec? Nie jest to oczywiście nic skomplikowanego, ponieważ sama formuła modlitwy jest łatwa do zapamiętania. Należy jednak pamiętać, że samą istotę tego jak odmówić różaniec stanowią 2 składowe.

Jak odmawiać różaniec święty?

Po pierwsze omówimy sprawę z czysto technicznego punktu widzenia i powiemy sobie jak odmawiać różaniec krok po kroku, a po drugie należy przyjrzeć się również samemu przygotowaniu duchowemu do odmawiania różańca. Przyjmuje się, że każda część różańca symbolizuje oddzielną tajemnicę różańcową. Spośród nich wyróżniamy: tajemnice radosne, tajemnice bolesne, tajemnice chwalebne, tajemnice światła. Przechodząc do kwestii czysto technicznej. W Kościele Katolickim miesiącem, w którym codziennie odbywają się nabożeństwa różańcowe a wierni gromadzą się żeby mówić różaniec jest październik. W każdym tygodniu października wierni spotykają się aby każdego dnia odmawiać inną z tajemnic różańcowych. Podział na poszczególne dni tygodnia jak prawidłowo odmawiać różaniec wygląda następująco:

– Tajemnice Radosne odmawiane są w poniedziałki i soboty
– Tajemnice Bolesne odmawiane są we wtorki i piątki
– Tajemnice Chwalebne odmawiane są w środy i niedziele
– Tajemnice Światła odmawiane są we czwartki

Jak się odmawia różaniec?

Każda z tajemnic różańca nawiązuje do poszczególnych wydarzeń w Biblii. Jest więc niejako streszczeniem ewangelii. Tajemnica Chwalebna opowiada o Zmartwychwstaniu, Wniebowstąpieniu, Zesłaniu Ducha Świętego, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Ukoronowaniu Najświętszej Maryi Panny.
Tajemnice radosne to Zwiastowanie, Nawiedzenie, Narodzenie Pana Jezusa, Ofiarowanie Jezusa, Znalezienie Jezusa
Tajemnice bolesne to z kolei Modlitwa w Ogrójcu, Biczowanie, Cierniem Ukoronowanie, Droga Krzyżowa Pana Jezusa i Ukrzyżowanie Pana Jezusa.
Tajemnice światła to Chrzest Jezusa w Jordanie, Pierwszy cud w Kanie Galilejskiej, Głoszenie nauk o Królestwie Bożym, Przemiana na Górze Tabor, oraz ustanowienie Eucharystii.

Jak odmawia się różaniec

Sam przedmiot jakim jest różaniec jest wskazówką i drogowskazem tego jak się mówi różaniec. Poszczególne paciorki oznaczają poszczególne modlitwy. Jak odmawiać różaniec krok po kroku:

1. Zaczynamy od znaku krzyża
2. Pierwszy paciorek – Ojcze nasz
3. 3 kolejne paciorki – 3 razy zdrowaś Maryjo
4. 4 paciorek – chwała Ojcu
5. 10 razy zdrowaś Maryjo
6. Pojedynczy paciorek – Ojcze nasz
7. 10 razy zdrowaś Maryjo
itd.

W przypadku takiego pytania jakim jest: jak odmawiać Różaniec Święty, należy zastanowić się również nad duchowymi aspektami. Czyli jak przygotować się do odmawiania różańca? Co należy mieć? Kiedy należy odmawiać różaniec?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że każde miejsce i każdy czas jest dobry do tego aby porozmawiać z Panem Bogiem. Zatem aby odmówić różaniec nie musimy czekać do października i iść na Mszę Różańcową. Wystarczy znaleźć ciche i spokojne miejsce, w którym będziemy mogli oddać się modlitwie, oczyścić się z niepotrzebnych myśli i zwyczajnie zacząć. Pamiętajmy, żeby w trakcie rozmowy różańcowej całkowicie się temu oddać i skłonić do rozważań i refleksji.