Kim jest Bóg? Czy możemy w ogóle poznać Pana Boga? Kim dla nas samych jest Bóg?

Bóg mówi nam o sobie. Jedną z jego cech, jest to, że jest poznawalny. Zaprasza nas do siebie i do swojego królestwa abyśmy mogli Go osobiście poznać. Pan przedstawia sam siebie. Ponadto zachęca nas do ciągłej bliskości i rozmowy z nim samym. Do ciągłego dzielenia się swoimi smutkami, troskami ale przede wszystkim swoimi radościami i tą tak zwaną „rutyną” życia codziennego.

Pana Boga określić możemy pewnymi cechami, które niejako przybliżają nam Jego osobę. Wiemy, iż Bóg jest miłosierny i niezmiernie dobry. Znajdziemy w Jego osobie postać Twórczą. To on powołał do istnienia wszystkie rzeczy, które dzisiaj napotykamy. Mówi się, że Bóg stworzył człowieka na swój obraz. Pokuszę się więc o stwierdzenie, że Bóg jest po prostu jednym z nas. Możemy go spotkać dosłownie wszędzie. Jest naszym przyjacielem, kompanem i przewodnikiem. Jest naszym ojcem i najważniejszym bytem. Należy się nim kierować a więc jest również drogą i jednocześnie drogowskazem, za którym powinniśmy podążać przez całe swoje życie aby dotrzeć do Królestwa Niebieskiego.

Kto to jest Bóg? Bóg to nasz ojciec. Bóg wybacza. Jest uczciwy i szczery, a zarazem to on jest szczerością. Jest kompetentny, a zarazem jest kompetencją samą w sobie. Bóg jest stwórcą całego świata, a sam jest nie tyle pierwszym na świecie, co jest ponad cały świat. Skoro tak jest większy, piękniejszy, zdrowszy i bardziej cudowny niż najcudowniejsza rzecz jaką możemy spotkać na świecie.

Odpowiadając na to pytanie z innej strony. Kto to jest Pan Bóg? Jest to niezmierzona siła, która porusza całym wszechświatem, która tworzy i spaja każdy istniejący mechanizm. Jest siłą napędową i siłą sprawczą. Porusza niebo, ziemie i wszystko co się na nich znajduje. Każda gwiazda na niebie porusza się za sprawą jego woli. Każdy błysk słońca rozświetla nasze niebo dzięki jego staraniom. Bóg jest każdą akcją i reakcją. Siłą znajdującą się w naszych mięśniach i wolą naszego życia.

Kto jest dla nas Bóg? Kim dla nas samych jest ta wielka, niezbadana istota? Jest zapewne miłością, która nas otacza. Jest uczuciem spokoju i rozkoszą. Z Panem Bogiem musimy się oczywiście liczyć, ponieważ dla nas wszystkich jest również najwyższym i najbardziej sprawiedliwym sędzią. To on będzie sprawiedliwie sądził nasze uczynki (obdarzył nas w końcu wolną wolą).

Jest dla nas również zbawieniem. On wysłał na świat swojego syna, którego poświęcił aby odkupić wszystkie nasze grzechy. Dobroć Jego jest niepojęta. Mądrość Jego wykracza poza wszelkie nasze możliwości poznawcze.

Pan Bóg jest jednocześnie niesamowicie na nas otwarty. Stara się zbliżyć do człowieka i zachęca go do ciągłego kontaktu z samym sobą. Jednocześnie nie jest czymś nienamacalnym. Jeżeli naprawdę się postaramy możemy dostrzec Jego rękę w wielu aspektach naszego życia. Możemy dostrzec nawet jego samego.

Pan jest naszym natchnieniem. Każda nadzieja, każdy niwy pomysł i każda zmiana jest jego dziełem.
W momencie, w którym czujemy przypływ adrenaliny, w którym czujemy pozytywne zmiany, możemy być wręcz pewni, że natchnął nas sam Pan Bóg.

Starając się poznać Pana Boga nie powinniśmy szukać więc kontaktu fizycznego.

Powinniśmy przejść na sferę duchową, na sferę poznawczą. Możemy to robić codziennie. Możemy to robić poprzez bezpośrednią rozmowę z nim czyli modlitwę, czy chociażby czytając słowo Boże, starając się jednocześnie zrozumieć to, co chce nam Pan przekazać. Wcielając jego prośby i postanowienia w życie będziemy w stanie zauważyć Jego wielki wpływ. Jest to coś nie do opisania i każdy z Was powinien postarać się aby codziennie być bliżej Boga.

A dlaczego właściwie jesteśmy tak ważni? Ponieważ Bogu na nas zależy. Jest to istota, która nas stworzyła, która tchnęła w nas życie ku własnej radości. Jesteśmy częścią Jego wielkiego planu i każdy z osobna jest tak samo ważny.

Dla Niego nie ma równych i równiejszych. Wszyscy jesteśmy jednakowi i wszyscy mamy możliwość poznać naszego Pana w takim samym stopniu. Dzieli z nami nasze troski, smutki i cierpienia. Nigdy nas nie opuszcza.