Narodziny Jezusa nastąpiły w Betlejem. W dzisiejszych czasach jest to miasto, które znajduje się w środkowej części Palestyny. Położone jest ono w Judei, na obszarze Zachodniego Brzegu Jordanu, 8 km na południe od Jerozolimy. Dlaczego Jezus urodził się w Betlejem a nie w Nazarecie, w którym mieszkali Maryja z Józefem? Czemu doszło do sytuacji, że Maryja w stanie błogosławionym musiała podjąć wykańczającą podróż przez góry i bezdroża w stanie błogosławionym i to właśnie w Betlejem, czyli w miejscowości oddalonej o 150 kilometrów od Nazaretu?

Powód tej sytuacji wyjaśnia w Piśmie Święty Ewangelia wg. św. Łukasza. W czasie kiedy Maryja była w błogosławionym stanie w całym państwie odbywał się spis ludności. W ten sposób prowadzono przed rzymską administracje ewidencję poddanych w całym rozległym imperium, dzięki temu zbierano między innymi informacje o liczbie podatników w danej prowincji. Józef musiał się udać do miejsca, z którego wywodził się jego ród, czyli do Judei, gdzie znajdowała się miejscowość Betlejem.

W ten sposób spełniła się przepowiednia z Księgi Micheasza, w której powiadano, że Mesjasz, który zbawi świat narodzi się w mieście króla Dawida. Po przybyciu z Nazaretu do Judei, Święta Rodzina miała trudność w znalezieniu noclegu w przepełnionym Betlejem, ponieważ podobnie jak oni, przybyły do niego tłumy na zarządzony przez cesarza spis ludności. Józef szukał spokojnego miejsca, w którym Maryja mogłaby urodzić Jezusa. Nikt nie chciał im pomóc, dlatego skryli się w grocie, która chroniła ich przed wiatrem i deszczem i właśnie dlatego tam narodził się Mesjasz.