Czy w Wielką Sobotę jest post?

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Wielka Sobota w Kościele Rzymskokatolickim jest ostatnim dniem Wielkiego Tygodnia, poprzedzającym Zmartwychwstanie Chrystusa. To czas wyciszenia i refleksji. Wielka Sobota jest jednym z nielicznych dni w roku liturgicznym, w którym nie jest odprawiana msza święta.

Wielu Katolików zadaje sobie jednak pytanie: czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Odpowiedź jest złożona. W roku liturgicznym są tylko dwa dni, w których wiernych obowiązuje post ścisły (Środa Popielcowa i Wielki Piątek). W kwestii Wielkiej Soboty opinie są podzielone. Aktualnie księża zachęcają wiernych, aby powstrzymać się ze spożywaniem mięsa aż do dnia Wielkiejnocy. Ze źródeł wiemy jednak, że w przeszłości w Wielką Sobotę obowiązywał post pełny, czyli całkowite powstrzymanie się od picia i spożywania pokarmów.

Dziś podejście Kościoła do respektowania postu podczas Wielkiej Soboty jest dużo bardziej liberalne. Nie oznacza to jednak, że możemy pozwolić sobie na rozpustę. Wigilia Paschalna stanowi najważniejszą część Triduum Paschalnego. Powinniśmy więc przeżyć ten czas w skupieniu, modlitwie i zadumie. Z ucztą i świętowaniem należy poczekać do Niedzieli Zmartwychwstania.

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]