Trudno o bardziej rozpoznawalny dla Polaków wizerunek Matki Bożej niż ten z Częstochowy. Za jej wstawiennictwem wyproszono niezliczoną liczbę łask, jak również przez jej pomoc zaistniało wiele cudów. Jak śpiewamy w jednej z pieśni, „Jest zakątek na tej ziemi, gdzie powracać każdy chce, gdzie króluje jej oblicze, na nim cięte rysy dwie”. W jej refrenie pojawia się ciekawe określenie, nad którymi dziś pochylimy się nieco bardziej. Dlaczego Czarna Madonna?

Podobizna Matki Bożej Częstochowskiej jest bardzo często reprodukowanym obrazem. Widnieje często między innymi na obrazkach, rozdawanych przez księży podczas wizyt duszpasterskich. Jak zapewne widzieliśmy, kolor skóry Maryi nie jest typowy dla krajów słowiańskich, a nawet dla państw europejskich – jest ciemny i wyrazisty.

Jak podają historycy, tworzenie wizerunków Maryi, mającej ciemną skórę, mogło wynikać z kopiowania nieistniejącej już obecnie podobizny. Nie sposób dziś w pełni zbadać historię obrazu i motywacje jego twórców, natomiast dzięki oryginalnemu wyglądowi Matka Boża z Częstochowy wpisuje się na listę jej wyróżniających się przedstawień. Podobne wizerunki znajdują się między innymi w Montserrat w Hiszpanii oraz we Włoszech w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie.

Marketing dla treści religijnych i nie tylko
Sztuczna Inteligencja