Czy można odmawiać brewiarz na siedząco?

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Część z nas, być może nawet Twoi znajomi, modlą się regularnie modlitwą brewiarzową. Składa się ona z kilku elementów, regularnie powtarzających się każdego dnia. Jest powiązana z liturgią godzin, dlatego poszczególne części modlitwy należy odmawiać w określonych porach. Czy jednak cały czas trzeba klęczeć? Czy można odmawiać brewiarz na siedząco?

Zacznijmy od tego, że modlić można się w każdym miejscu i o każdej porze – w drodze do szkoły, przed snem, w kościele. Nie ma określonych zasad „skuteczniejszej modlitwy”, jeśli wykonywana jest na klęczkach przed świętym obrazem. Wszystko zależy tu od postawy serca. Jeśli jest otwarte na Boga, jego działanie i Słowo, równie dobrze człowiek może stać, siedzieć, leżeć czy klęczeć.

Podobnie jest z brewiarzem. Można odmawiać go na siedząco, choć do pewnych części zaleca się wstanie. Ponadto w części nabożeństw warto wziąć udział w grupie, w kościele. Pomaga to w skupieniu oraz wejściu w charakter liturgii. Jednak nie jest to obowiązek. Dlatego jeśli zastanawiasz się czy można odmawiać brewiarz na siedząco, odpowiedź jest prosta – tak, można.

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]