Co dostał Jezus od Trzech Króli?

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Co dostał Jezus od trzech króli? Czym trzej wielcy królowie obdarowali Pana z okazji jego narodzin oraz kim tak naprawdę byli? Trzej Królowie, są według tradycji chrześcijańskiej trzema Mędrcami, którzy podążali za Gwiazdą Betlejemską, prowadzącą ich do miejsca narodzin Jezusa, gdzie mieli oddać mu cześć. Trzej Królowie uznawani są w katolicyzmie, prawosławiu oraz kościołach wschodnich.

Ich osoby stanowią symbol pokłonu złożonego Panu przez wielkich tego świata. Wyjaśniają oni tajemnicę osoby Pana Jezusa, jako tajemnicy proroctwa starotestamentowego mówiącego o Mesjaszu. Co istotne z Biblijnego punktu widzenia, w Ewangelii świętego Mateusza, królowie zostali przedstawieni w nieznanej liczbie osób. Nie podał on dokładnej liczby przybyszy, którzy ze wschodu podążyli za gwiazdą. Liczba 3 wzięła się właściwie od liczby darów jakie od Króli dostał Pan Jezus. Dopiero później w tradycji chrześcijańskiej pojawiają się imiona określone jako Kacper, Melchior i Baltazar.

Święty Mateusz pisze, że gdy mędrcy pojawili się w Jerozolimie, poczęli oni pytać gdzie jest nowo narodzony król żydowski. Gdy zobaczyli małe dziecię (według Biblii już w domu, a nie w stajence) wraz z matką Jego, Maryją, bardzo się uradowali, padli na twarz i oddali pokłon. Otworzywszy swe skarby ofiarowali mu kolejno: złoto, kadzidło i mirrę. Mirra i kadzidło były tak samo cenne jak złoto.

Czymże były owe dary? Mirra to wonna żywica uzyskiwana z balsamów Commiphora myrrha lub Commiphora gileadensis czyli krzewów (lub drzew) rosnących w południowej Afryce, Indiach oraz Arabii. Żywica po zaschnięciu przybiera postać ziaren o kolorze brunatnym lub czerwonozłotym. Wydają one podczas palenia miły zapach. Używano ich przy wytwarzaniu olejków służących do balsamowania ciał. Miały również funkcje lecznicze, oraz przede wszystkim zapachowe.

Kadzidło podobnie jak wymieniona wcześniej Mirra, jest rodzajem żywicy. Uzyskiwana jest  głównie z drzew Boswellia sacra. Żywica wypływająca z drzew w postaci skondensowanego mleka, po stwardnieniu przybiera postać małych, jasnożółtych gródek, które przy spaleniu wydzielają cytrusowy zapach. Kadzidła używano przede wszystkim w aromaterapiach. Do dzisiaj jest ono składnikiem wielu perfum i kosmetyków.

 

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]