Co Kościół mówi o Halloween i podobnych obrządkach?

Halloween jest to święto obchodzone w wielu krajach (najhuczniej w Stanach Zjednoczonych) w dniu 31 października. Pochodzenie Halloween nie jest dzisiaj do końca jasne. Podejrzewa się, że pochodzi ono od Rzymskich obchodów na cześć bóstwa owoców i nasion, ewentualnie od celtyckiego święta na powitanie zimy zwanego Samhain. W dzisiejszych czasach upowszechniło się przekonanie, że Halloween kojarzone jest ze świętem zmarłych.

W rzeczywistości, zarówno poganie jak i chrześcijanie, upamiętniali zmarłych przodków wiosną. Sama nazwa Halloween wywodzi się najprawdopodobniej od skróconego wyrażenia – All Hallow’s Eve (Wigilia Wszystkich Świętych).

Tak więc Halloween wywodzi się tak naprawdę z wierzeń i obrzędów pogańskich. Co w takim razie Kościół mówi o Halloween? Zapewne wielu chrześcijan nie zgadza się z obchodzeniem tego święta. Jest to pewna nowość, pewnego rodzaju odstępstwo od normy. W końcu jak świętować coś co wywodzi się z wierzeń w obcych bożków? Jest to chyba tylko i wyłącznie kwestia osobistego podejścia.

W momencie kiedy nie przywiązujemy do niego żadnej metafizycznej wartości, kiedy traktujemy to tylko i wyłącznie jako zabawę, sposób na oderwanie się od codzienności – nie ma żadnego problemu. Problemy zaczynają się jednak w momencie, w którym Halloween traktujemy zbyt poważnie. Kiedy wysławiamy cudzych bożków i oddajemy temu świętu część siebie.

Kościół Katolicki nie wydał oficjalnego oświadczenie dotyczącego Halloween. Jednak Watykan (szczególnie za czasów papieża benedykta XVI) traktuje to święto jako zło i ostrzega. Na pierwszej watykańskiej konferencji egzorcystów został wydany komunikat przestrzegający przed Halloween, szczególnie wśród dzieci. Zaproponowano również zamianę święta na Holyween – noc, w której dzieci uczęszczają na czuwania modlitewne i przebierają się za świętych.

Pamiętajmy więc o zdrowym podejściu.