Zdrada jest jedną z najbardziej bolesnych prób na jaką wystawiane jest małżeństwo. Mąż i żona to przede wszystkim ludzie, a pamiętajmy że ludzie błądzą, czasami dają ponieść się chwilowej ekstazie, czasami uciekają w ten lub inny sposób od problemów dnia codziennego.

Małżonkowie stając przed ołtarzem przysięgają sobie miłość, WIERNOŚĆ i uczciwość małżeńską, oraz wytrwałość w związku aż do śmierci. Kiedy dochodzi do zdrady wtedy też dochodzi również do złamania przysięgi. Co robić w takiej sytuacji?

Pamiętać trzeba, że mimo wszystko, niezależnie od sytuacji sami jesteśmy zobowiązani do przestrzegania przysięgi. Kościół wymaga od nas trwania przy sobie i walki o siebie nawzajem.

Przysięgę składamy przed Panem Bogiem. Dlatego w takiej sytuacji Kościół nie pozwala myśleć o rozpadzie małżeństwa, a raczej o próbie ratowania związku. Instytucje Kościelne w wielu krajach organizują specjalne spotkania dla małżeństw w potrzebie, które zachęcają do kontaktu ze sobą w podobnych sytuacjach. Syn Boży całe swoje życie nauczał przebaczania. Przebaczenie jest łaską jaką pozwalamy na siebie zesłać w momentach kryzysu.

Co mówi Kościół o zdradzie?

Według nauk kościoła zdrada to wielki grzech. Zdrada to próba dla naszego związku oraz dla całej naszej wiary. Kościół uczy wybaczania, uczy miłosierdzia. Małżeństwo jako jeden z sakramentów jest aktem przymierza pomiędzy małżonkami, a jego Twórcą jest sam Bóg. Bóg w sakramencie tym wymaga od nas nierozerwalności i trwałości.