Co to jest Kościół Domowy? Domowy Kościół jest świeckim ruchem w Kościele. Jest to ruch rodzinno-małżeński (dla małżeństw), który inspiruje się duchowością i życiem świętego Franciszka Blachnickiego. Jest niejako odnogą tak zwanego Ruchu Światło-Życie, który z kolei gromadzi ludzi w różnym wieku oraz stanie: młodzież, dzieci, dorosłych ale również kapłanów czy zakonników. Kościół domowy powstał w 1973 r.

Ruch Domowego Kościoła działa zazwyczaj przy parafiach. Rodziny uczestniczące i należące do ruchu spotykają się w tak zwanych kręgach. Kręgi liczą mniej więcej od 4 do 7 małżeństw. Spotkania odbywają się zazwyczaj w domu jednej z rodzin.

Taka rodzina staje się wtedy parą animatorską i odpowiada za przebieg całego spotkania. Nad wszystkim czuwa ksiądz, który staje się również mentorem. Ważnym momentem dla każdego kręgu są rodzinne wyjazdy na rekolekcje formacyjne, które zazwyczaj odbywają się latem. Są to wyjazdy tematyczne organizowane przez parafię. Kościół Domowy kieruje się swoimi zasadami. Głównymi założeniami są:

Dowartościowanie miłości małżeńskiej, czyli przekonywanie o sile i trwałości jaką niesie ze sobą miłość małżeńska,

Rodzina jako:

  • kościół domowy,
  • katachumenat,
  • wspólnota.

Kościół domowy ma więc za zadanie stanowić o sile jaką małżeństwo wnosi dla obojga ludzi. Ma ono szerzyć rodzinne wartości i pokazywać jak ważną wspólnotą jest rodzina.

Patronką całego ruchu i wszystkich rodzin, które do niego należą jest Matka Boża.