Jak wyglądał Pan Jezus? Czy znamy dokładny obraz twarzy Pana Jezusa? Czy dzisiaj, dzięki nowoczesnej technologii jesteśmy w stanie go odtworzyć? Czy Jezus miał długie włosy?

Najbardziej znanym obrazem, który rzekomo ma przedstawiać twarz Pana Jezusa jest dobrze znany chyba każdemy katolikowi tak zwany całun turyński. Całun turyński jest lnianym płótnem, które zawiera dwustronne odwzorowanie ludzkiej postaci. Pokazuje ją od tyłu oraz od przodu. Na całunie gdzieniegdzie widoczne są czerwone ślady. Całość przechowywana jest w katedrze podwyższenia św. Jana Chrzciciela w Turynie. Jest on nieustannie analizowany naukowo. Pomimo tego samo powstanie oraz charakter znajdującej się na nim ludzkiej podobizny jest do dzisiaj nieznany.

Jak wyglądał Jezus?

Według chrześcijan na płótnie ukazana jest postać samego Pana Jezusa Chrystusa. Chrystus miał być po swojej śmierci w niego zawinięty. Tezę potwierdza fakt, że miejsca, w których znajdują się czerwone ślady są dokładnym odwzorowaniem miejsc ran Chrystusa, które są opisane w Ewangelii. Żaden z Kościołów nie potwierdził jednak oficjalnie autentyczności całunu turyńskiego ani tego co się na nim znajduje. Według Kościoła Katolickiego całun nie ma żadnego związku z prawdziwością nauczania Chrystusa, które powinno być w tym wszystkim najistotniejsze.

Nie mamy więc do dzisiaj potwierdzonego wyglądu Pana Jezusa. Możemy jedynie snuć przypuszczenia wysnuwane na podstawie różnych opisów. Jednak każdemu takie wyobrażenia pozostawiamy w jego gestii.

Jak wyglądał Jezus – naukowa analiza

Naukowcy od wielu lat próbują jak najdokładniej odwzorować postać Pana Jezusa. Zadanie to jest jednak utrudnione, ponieważ żadna z ewangelii nie przedstawia dokładnego opisu Chrystusa.  Pierwsze wizerunki Jezusa pochodzą dopiero z III wieku. Na różnych obrazach, rzeźbach a nawet w filmach, przedstawiany jest jako postawny i przystojny biały człowiek, z długimi włosami oraz muskularną sylwetką i lekkim zarostem.

Zazwyczaj Jego włosy są koloru brązowego a oczy jasnoniebieskie. Jest to jednak wyobrażenie artystyczne. Na dobrą sprawę nie należy się nim sugerować. Wizerunek Chrystusa jest bardzo wyidealizowany a to ze względu na fakt jak ważną postacią był w świecie Chrześcijan.

Ewangeliści w żadnym stopniu nie skupiali się na fizycznym opisie Pana Jezusa. W końcu nie to jest istotą ewangelii. Ponadto Jezus jako człowiek, fizycznie mógł być dosyć przeciętną postacią, która niczym się nie wyróżniała na tle innych.

W Biblii można doszukać się opisu ubioru Pana. Nosił On żydowski płaszcz, zwany tallith, który miał frędzle (tsitsith). Święty Jan wspomina o fakcie losowania o przynależność Jezusowej tuniki po Jego śmierci, pomiędzy Rzymskimi żołnierzami, którzy nie chcieli tej tuniki dzielić, gdyż była jednoczęściowa. Czasami można było spotkać Jezusa noszącego na tunice coś w rodzaju płaszcza.Jego ubrania z pewnością nie różniły się od ubrań innych mężczyzn z tamtego okresu i tamtejszych rejonów.

Wygląd Jezusa Chrystusa

Aby zrekonstruować przybliżony obraz Pana Jezusa należy posłużyć się więc badaniem innych ludzi z tamtego okresu. Ich ubiór, nawyki a nawet szkielety mogą przybliżyć nas do faktycznego wyglądu Chrystusa. Czy Jezus miał długie włosy? Według badaczy jest to mało prawdopodobne, ponieważ mężczyzna w ówczesnym, rzymskim świecie musiał być ogolony i krótkowłosy. Święty Paweł w liście do Koryntian sugeruje, że hańbą dla mężczyzny jest nosić długie włosy. Ponadto dużym problemem była wówczas również panująca wszawica. Dlatego mężczyźni starali się dbać o włosy i raczej ich nie zapuszczać.

Pod względem biologicznym, ówcześni Żydzi byli podobni do dzisiejszych Żydów irakijskich. Mieli oliwkowo-brązową karnację, osiągali 166 cm wzrostu, ciemnobrązowe (lub czarne) włosy oraz ciemnobrązowe oczy. Jezus prawdopodobnie był bardzo podobny do mężczyzn z tamtego okresu. Mógł być więc niezbyt wysokim mężczyzną z krótkimi włosami oraz niechlujną, nie przystrzyżoną brodą, ubrany w skromne ubrania.

Taki opis pasuje również do Jego charakteru oraz głoszonych przez Niego nauk. Wszyscy na pewno wiedzą, że Jezus był przede wszystkim osobą skromną. Nie zależało mu z pewnością na wyglądzie, ani na tym żeby w jakikolwiek sposób wyróżniać się z tłumu.

Prawdopodobnie jednak nigdy nie będziemy mieć co do tego pewności i pozostaje nam snuć jedynie przypuszczenia. Pamiętajmy jednak, że nie jest to rzeczą istotną. Liczy się serce.