Czy Jezus był postacią historyczną? Czy Pan Jezus istniał naprawdę?

Nad tymi pytaniami zastanawia się wielu chrześcijan. Odpowiedź jest oczywiście bardzo prosta. Tak, Jezus istniał rzeczywiście, chodził po naszej ziemi. Jezus jest jak najbardziej postacią historyczną.

Jezus Chrystus urodził się ok 8-4 rok p.n.e. w Betlejem. Zmarł około 30 lub 33 roku n.e. w Jerozolimie. Zgodnie z Biblią (a dokładniej z Nowym Testamentem) Jezus urodził się jako syn Marii, która poślubiła Józefa. Sakramentu Chrztu Panu Jezusowi udzielił Jan, zwany później Chrzcicielem.

Nad rzeczywistym istnieniem postaci Jezusa od wielu lat prowadzone są badania. Wyróżnia się ich 3 główne fale. Najnowsze badania rozpoczęły się w latach 70. XX wieku. Życie Jezusa jest bardzo dobrze udokumentowane zarówno w źródłach chrześcijańskich jak i niechrześcijańskich. Biorąc pod uwagę okres w jakim żył są to źródła dosyć dokładne. Najbardziej powszechnymi faktami z życia Jezusa, które zostały uznane przez historyków są zarówno chrzest przez Jana Chrzciciela oraz przede wszystkim skazanie na śmierć przez Poncjusza Piłata i ukrzyżowanie Jezusa. Podstawowe fakty podawane przez Ewangelię również spotykają się z aprobatą historyków. Do faktów tych należy między innymi okres w jakim narodził się Jezus Chrystus. Jest to okres panowania Heroda. Fakt aresztowania Jezusa w Jerozolimie wydaje się być równie autentyczny. Wiąże się to wszystko również ze skazaniem Pana na śmierć krzyżową. Sama śmierć na krzyżu była karą powszechnie stosowaną w danym okresie przez Rzymian. Duże niespójności powstają między innymi w sferze miejsca narodzenia Chrystusa. Wielu historyków zgodnie wskazuje na Nazaret, podczas gdy Biblia mówi nam o narodzinach w Betlejem. Są to jednak rozważania, które tylko potwierdzają autentyczność postaci Pana Jezusa.

Mniej pewne fakty, które jednak również są uznawane za prawdziwe przez zdecydowaną większość historyków to na przykład fakt powołania apostołów czy chociażby konflikt ze środowiskiem Świątyni (tak zwane oczyszczenie świątyni). Według uczonych zgadza się również obszar działania Pana Jezusa jakim była Galilea (z której Jezus pochodził) oraz, przede wszystkim w późniejszym czasie, Judea.

W trakcie wszystkich tych rozważań opracowano pięć głównych obrazów opisujących Jezusa z punktu widzenia historii.

  • Prorok apokaliptyczny – Jezus pokazany jest jako prorok, który pragnie przygotować Żydów na mające nadejść czasy ostateczne.
  • Charyzmatyczny uzdrowiciel – Jezus został w tej wizji uznany za spokojnego człowieka ducha, mistyka lub wizjonera, który jest znany z uzdrawiania
  • Filozof – cynik – Jezus jest widziany w tym wypadku jako wędrowny mędrzec i filozof, który ma głosić radykalne przesłanie obalenia istniejącej wspólnoty hierarchicznej społeczeństwa tamtego okresu. Cały majątek Jezusa mieści się w podróżnej torbie, a sam niczego nie posiada i jest wolnym człowiekiem.
  • Żydowski mesjasz – Jezus przychodzi, by obwieścić Żydom koniec duchowego wygnania i zapoczątkować nową epokę, w której Bóg ma naprawić świat dzięki wierze swojego ludu
  • Prorok zmiany społecznej – Jezus w obrazie przedstawiony jako ten, który pragnie podważyć całą strukturę społeczną tamtego okresu. Nie ma to jednak związku z nadchodzącą apokalipsą

Zarówno według uczonych historyków takich jak Geza Vermes, John P. Meier, E.P. Sanders jak i wielu najważniejszych osób świeckich oraz osób kościoła nie ma wątpliwości co do tego czy Jezus istniał i czy Jezus jest postacią historyczną.