Czy Maryja umarła?

Czy Maryja umarła? Czy Maryja umarła, zasnęła, czy od razu poszła do nieba razem z Duchem Świętym? Temat ten jest często poruszany przez chrześcijan i wiąże się bezpośrednio z pojęciem jakim jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Wniebowzięcie jest to kolejny cud jakim obdarzona została Matka Boska i po raz po kolejny podkreśla jej szczególną rolę w religii chrześcijańskiej. Jest to akt wstąpienia Maryi Panny do Królestwa Niebieskiego razem z duszą i ciałem po zakończeniu jej ziemskiej egzystencji. W Kościele Rzymskokatolickim stanowi to jeden z dogmatów wiary.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzona jest w Kościele rzymskokatolickim 15 sierpnia. Sam dogmat i nauczania Kościoła jednak nigdzie jednoznacznie nie mówią o fakcie ziemskiej śmierci Maryi. W tym kontekście teologowie dzielą się na dwie grupy: mortaliści, którzy uznają ziemską śmierć Matki Boskiej, oraz immortaliści, którzy są ich przeciwnikami.

Niezbity fakt stanowi to, że Maryja, podobnie jak Jezus Chrystus ma ludzką, a więc śmiertelną naturę. Mortaliści podkreślają, że Maryja miała identyczne ciało jak Jezus, które było śmiertelne oraz, które ulegało bólowi oraz cierpieniu. Przed wniebowzięciem musiało więc obumrzeć. Immortaliści podkreślają jednak, że brak historycznych dowodów oraz jakiegokolwiek potwierdzenia na jej faktyczną śmierć. Podkreślają również przy tym jej szczególną rolę. Mortalistów i Immortalistów może godzić jedynie powszechnie uznawany fakt zaśnięcia Maryi przed tym, jak została wniebowzięta. O ile śmierć nastąpiła, była nieco inna niż śmierć zwykłego człowieka. Maryja nie uległa skrępowaniu śmierci.

Czy Maryja umarła?