Dlaczego niebo jest błękitne? Dlaczego niebo ma barwę niebieską? Odpowiedź na to pytanie poniekąd została już udzielona w innej części tego artykułu, dotyczącej różnych kolorów nieba i ich związków z Boskimi znakami. Tutaj postaramy się skupić na czystej fizyce i chociaż na chwilę oddalić się od tematów związanych z naszą religią.

Jak już wiemy, nasze fizyczne niebo, które widzimy na co dzień nie ma wiele wspólnego z Niebem biblijnym, które jest miejscem docelowym każdej wierzącej duszy. Niebo jakie nas otacza i na które codziennie spoglądamy jest jednak stworzone przez Boga. To Pan nadał mu taki kształt, z którym spotykamy się na co dzień. To Bóg kieruje zjawiskami jakie na nim zachodzą i powodują, że wygląda tak, a nie inaczej.

Dlaczego niebo ma barwę niebieską / dlaczego niebo jest błękitne? Kolor nieba oraz znajdujących się na nim chmur jest uzależniony od zjawisk optycznych jakie na nim zachodzą. Głównym zjawiskiem optycznym jest w tym wypadku rozproszenie oraz załamanie promieni słonecznych poprzez cząsteczki znajdujące się na jego powierzchni. Przez cząsteczki rozumiemy tutaj między innymi krople wody, kryształki lodu oraz różnego rodzaju pyły zawieszone w powietrzu. Kolor nieba, a raczej rozproszenie światła uzależnione jest też w dużej mierze od składu chemicznego atmosfery.

Wszystko to, co widzimy ludzkim okiem, jest efektem odbicia promieni słonecznych od danego przedmiotu, które docierają do naszego oka. Czyste, błękitne niebo jest efektem rozproszenia przez powietrze promieniowania słonecznego przez atmosferę ziemską.

Gdyby atmosfera nie istniała lub światło nie było przez nią rozpraszane, wtedy widzielibyśmy czarną przestrzeń kosmosu. Niebo wydawałoby nam się czarne, a w dzień widoczne byłyby na nim gwiazdy. Rozproszenie promieni przez atmosferę jest spowodowane cząsteczkami gazów wchodzących w jej skład, które są znacznie mniejsze od długości fali światła słonecznego.

Światło, które oddziałuje z tymi cząsteczkami ulega tak zwanemu rozproszeniu Rayleigha. Rozproszenie takiej fali jest największe dla fioletowej barwy światła, jednak ze względu na małą intensywność fioletu w widmie oraz przez charakterystykę ludzkiego oka, niebo jest niebieskie.

Marketing dla treści religijnych i nie tylko
Sztuczna Inteligencja