Święta Wielkanocne w Niemczech nieco różnią się od tych obchodzonych w naszym kraju. Chociaż nasi zachodni sąsiedzi mają podobną estetykę czy raczej symbolikę tego wydarzenia (pisanki, wydmuszki czy zając wielkanocny), to w samych obchodach święta znajdziemy nieco różnic. Warto również zwrócić uwagę, że tradycje wielkanocne będą różniły się również pomiędzy poszczególnymi regionami w samych Niemczech (tak zwanymi landami), co wynika ze zróżnicowania ludności i przeszłości historycznej tych terytoriów.

Podobnie jak w naszym kraju, Niemcy traktują bardzo poważnie czas przygotowań do świąt Wielkiej Nocy. Zachowana jest tam tradycja postu w trakcie takich przygotowań.

Wielki Czwartek obchodzony w Niemczech

Wielki Czwartek w Niemczech zwany jest Zielonym Czwartkiem. Jest to pierwsza podstawowa różnica pomiędzy nami i naszymi sąsiadami. Gründonnerstag, bo tak właśnie nazywa się tam Zielony Czwartek swoją nazwę prawdopodobnie zaczerpnął z czasów średniowiecznych, kiedy to tym właśnie słowem nazywano pokutników. Z kolorem zielonym związane są również szaty, które przyodziewają tego dnia kapłani. Zielony Czwartek wiąże się w Niemczech z malowaniem jajek na kolor zielony. W niektórych częściach kraju możemy również natknąć się na zwyczaj jedzenia w tym dniu zielonych pokarmów jak chociażby sałata, szpinak, szczypiorek i tym podobne warzywa.

Wielki Piątek obchodzony w Niemczech

Dzień Wielkiego piątku dla Niemców jest dniem szczególnej modlitwy. Wynika z tego podstawowa zasada pomiędzy nami a naszymi sąsiadami, jako że w Niemczech Wielki Piątek jest również dniem ustawowo wolnym od pracy. Można natknąć się również na nazwę Cichy Piątek (Stiller Freitag) jednak w większości jest to po prostu Karfreita (Wielki Piątek). Istnieje zwyczaj organizowania wtedy wspólnych posiłków, które składają się z chleba, wody i wina. Wydarzenie to nazywa się agapa. Niemcy nie mają jednak w zwyczaju obchodzić tego dnia ścisłego postu.

Wielka Sobota obchodzona w Niemczech

Karamstag – czyli Wielka Sobota (czasami również Stiller Samstag – Cicha Sobota) jest dniem o bardzo podobnym znaczeniu co w kraju nad Wisłą. Sobota jest dniem wyciszenia i kontemplacji. Nie odprawia się tego dnia mszy świętej. Niemcy nie mają (jak my Polacy), tradycji święcenia potraw i koszyków Wielkanocnych. W niektórych landach (głównie tych znajdujących się na północy) parafie kultywują tradycję rozpalania ogromnych ognisk przed budynkami kościołów. W trakcie tego wydarzenia kapłani święcą ogień aby następnie odpalić od niego świece paschalne do kościoła a wierni podpalają swoje świece Wielkanocne.

Niedziela Wielkanocna obchodzona w Niemczech

Wielkanoc. Dzień rozpoczyna się od mszy rezurekcyjnej, odprawianej wcześnie rano. Przy śniadaniu Niemcy kultywują zwyczaj stukania się jajkami. Na stołach płoną wielkanocne świece, obok których ustawia się cukrowe zające. Po śniadaniu niemieckie dzieci zajmują się szukaniem ukrytych pisanek i słodyczy. Daniem głównym na niemieckich, wielkanocnych stołach jest pieczeń z barana. Dochodzą do tego różnorakie ciasta i słodycze.

Poniedziałek Wielkanocny jest dniem zwykłego odpoczynku. Niemcy nie znają pojęcia Smigusa-Dyngusa i dzień ten spędzają na całkowitym relaksie. Jest oczywiście dniem wolnym od pracy.