Medytacja dla każdego jest czymś innym. To samo dotyczy modlitwy – wyznawcy różnych religii modlą się z inną intencją i do innego boga. Chrześcijanie, muzułmanie czy żydzi modlą się do konkretnego boga. Buddyści nie wierzą w jednego stwórcę, chociaż oddają cześć Buddzie. Hinduizm jest religią politeistyczną, co oznacza, że istnieje w niej wiele bóstw. Modlitwa w każdej z tych religii przybiera inną formę.

Artykuł powstał przy współpracy z: https://facetembyc.pl/

Medytacja jako element praktyki duchowej nie występuje w chrześcijaństwie czy w judaizmie. Chrześcijanie mogą medytować, nie jest to zabronione – istnieje wiele rodzajów medytacji i nie każdy jest przecież połączony z buddyzmem czy hinduizmem, w których medytacja jest elementem religii. Dla wielu osób jest ona po prostu ćwiczeniem umysłu czy odprężającą czynnością, która pozwala oczyścić umysł z natłoku myśli.

Medytacja a mindfulness

Istnieje bardzo wiele rodzajów medytacji. W buddyzmie czy hinduizmie jest ona praktyką religijną – ma wymiar duchowy.

Obecnie medytacja jest bardzo często utożsamiana z mindfulnessem. Mindfulness jest praktyką uważności. Polega na byciu tu i teraz, myśleniu o tym, co w danym momencie robimy. Wydaje się to być proste, jednak zauważ, że podczas wykonywania codziennych czynności, choćby zmywania, nasze myśli krążą wokół wielu spraw – obiadu, pracy, dzieci czy zakupów. Nie ma w tym nic złego – żyjemy w czasach, w którym czas to pieniądz, wszystko chcemy robić szybko, a najlepiej jak potrafimy robić kilka rzeczy naraz.

Praktyka mindfulness pozwala zobaczyć rzeczy, których w natłoku myśli byśmy nie zobaczyli – np. pięknego drzewa, które mijamy w drodze do pracy, podczas której przeważnie patrzymy w telefon

Medytacja natomiast przez wiele osób odróżnia się tym od mindfulnessu tym, że nie możemy robić w czasie jej praktyki dowolnej czynności – należy praktykować ją na siedząco. Polega na oczyszczeniu myśli, zakotwiczeniu ich. Buddyści często liczą ile razy wdychają i wydychają powietrze – pomaga im to „nie myśleć”.

Modlitwa

Modlitwy, w każdej z religii przybierają inną postać. Muzułmanie modlą się 5 razy dziennie z twarzą zwróconą w stronę Mekki. Celem ich modlitwy jest zbliżenie się do boga, poddanie się jego woli.

Chrześcijanie często modlą się w pozycji klęczącej, ale nie jest to jedyna forma. Celem modlitwy w tej religii jest rozmowa z bogiem. Nie musi mieć ustalonej formy, jednak podczas mszy świętej (obrzędu prowadzonego przez księdza, który prowadzi wiernych) modlitwa ma konkretny tekst, który jest powszechnie znany.

Czy modlitwa i medytacja są tym samym?

To zależy, jakie jest nasze wyznanie. Buddyści czy hindusi mogą medytację utożsamiać z modlitwą. Chrześcijanie nie patrzą na to w ten sposób. Medytacja nie ma dla nich związku z religią.

Jeśli interesują Cię tematy związane z religią, modlitwą czy medytacją, to warto jest szukać informacji w Internecie, ale na sprawdzonych stronach. Jednym z portali, który tworzy wartościowe i rzetelne teksty jest https://nafakcie.pl/kategoria/modlitwy/. Znajdziesz tam wiele ciekawostek o religii i modlitwach, jakie w danych wyznaniach występują. Są tam również artykuły dotyczące konkretnych modlitw – ich treścią i celem.