W Biblijnej symbolice wąż jest największym symbolem zła i grzechu. To właśnie wąż w przekazach Biblijnych jest symbolem samego szatana. Wąż jako stworzenie przebiegłe, przedstawione jest w starym testamencie jako pośrednia przyczyna grzechu pierworodnego. Wąż rzekł do niewiasty pytając czy rzeczywiście Bóg powiedział jej aby nie jedli owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?

Owoce z drzewa tego ogrodu jeść możemy, odpowiedziała mu Ewa, tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział, że nie wolno im z niego, a nawet go dotykać, aby nie pomarli.
Rzekł wąż do niewiasty przekonując ją, iż na pewno nie umrą. Ale Bóg się boi, że gdy spożyją owoc z tego drzewa, otworzą się im oczy i tak jak Bóg poznają dobro i zło [(Rdz 2,16-17;3,1-6)]

Co bóg obiecał Abramowi?

Tedy Pan Bóg dowiedziawszy się o wszystkim zwrócił się i powiedział do węża wyklinając go, wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych, zapowiedział, iż ten będzie się na brzuchu czołgał i proch jadł po wszystkie dni jego istnienia. Wprowadził Pan Bóg tedy nieprzyjaźń między szatana i niewiastę, pomiędzy potomstwo jego a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę. [(Rdz 3, 8-15)]

Bóg, swoim osądem, wydał na wszystkich wyrok. Największą winą obarczył węża, któremu nakazał żreć proch. Wyrażenie to było używane na starożytnym Wschodzie. Według starożytnych mieszkańców Wschodu, prochem żywią się duchy i mieszkańcy podziemi, krainy z której nie ma żadnego powrotu.