Co Chrystus powiedział do świętej Brygidy?

Co Chrystus powiedział do świętej Brygidy?

Na początek wyjaśnijmy sobie kim była święta Brygida. Św. Brygida Szwedzka żyła w latach 1303-1373. Była ona wykształconą, dobrze urodzoną arystokratką z rodziny prawników. Początkowo wiodąca normalne życie u boku męża, matka ośmiorga dzieci, w tym św. Katarzyny Szwedzkiej. Brygida po śmierci męża w 1344 roku odkryła w sobie ogromną potrzebę zbliżenia z Bogiem. Postanawia zostać mniszką, pątniczką, misjonarką.

Do dzisiaj znana jest jako znakomita teolożka, otrzymywała wiele wizji dotyczących zbawienia chrześcijan. Zasłynęła z odważnego przemawiania do księży i papieży, nie szczędząc surowych upomnień w kierunku całego kleru. Święta Brygida znana jest dzisiaj również jako założycielka zakonu brygidek. Jej działania zrobiły wrażenie na całym chrześcijańskim świecie, przez co proces jej kanonizacji rozpoczął się już w 1377 r. i zakończył ogłoszeniem jej świętą w roku 1391 przez papieża Bonifacego IX. Świętość Brygidy została również potwierdzona w 1415 r. na Soborze w Konstancji.

Natomiast w czasach bardziej współczesnych, bo w roku 1999 Brygida razem z Katarzyną ze Sienna i Edytą Stein została uznana za patronkę Europy, co tylko potwierdza jej dokonania. Na podstawie życia i dokonań świętej Brygidy powstała znakomita książka opisująca objawienia jakich doznała. Jest to praca zbiorowa pod tytułem: Co Chrystus powiedział do świętej Brygidy. Objawienia.

Co Chrystus powiedział do świętej Brygidy?