Czy Jezus był cieślą?

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Czy Jezus był cieślą? Czy Jezus wykonywał kiedykolwiek jakieś prace i jak właściwie się utrzymywał. Jak wspomniano we wcześniejszych częściach artykułu, niewiele wiadomo o wczesnym życiu Jezusa ani o okresie jego dorastania. Najwięcej wiadomo na temat jego działalności nauczycielskiej i duchowej, którą zaczął w wieku 30 lat.

Najczęściej przyjmowane jest, że Jezus, tak samo jak Jego ojciec Józef, z zawodu był cieślą. Cieśla jest to zawód związany z obróbką drewna, polegający na wykonywaniu elementów konstrukcji, części wyposażenia oraz detali z drewna, trwale związanych z obiektem działania (budynek, budowla, okręt). Zawód ten, przez swój charakter, może być mylony z zawodem stolarza. Cieśla w odróżnieniu od stolarza wykonuje drewniane ściany czy chociażby konstrukcje dachu, stolarz natomiast wykonuje podłogi, drzwi i okna. Wykorzystuje do tego narzędzia ciesielskie.

Aby‍ odpowiedzieć na pytanie: “czy Jezus z był cieślą”, należy zastanowić się nad zagadnieniem, w jakim środowisku żył przez siedemnaście lat swojego ziemskiego życia, o którym nic nie wiemy, ale przede wszystkim musimy znaleźć właściwe przesłanki, pozwalające nam określić społeczny charakter tego środowiska. Tak jak w przypadku określania wyglądu oraz ubioru Pana Jezusa, bardzo ważne jest rozważenie środowiska w jakim żył oraz w jakie były typowe zajęcia dla ludzi żyjących w tamtym okresie w Jerozolimie.

W biblijnych przypowieściach bardzo dużo miejsca zajmują motywy rolne, podczas gdy motyw pracy cieśli jest wspomniany tylko kilka razy. Niektórzy uczeni zastanawiają się zatem nad zasadnością stwierdzenia, że Jezus był cieślą. Bardzo prawdopodobne jest więc, że Jezus był związany z pracą na roli, gdyż doskonale się na tym znał, co potwierdzają biblijne fragmenty.

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]