Dlaczego Maryja ma rysy na twarzy?

Dlaczego Maryja ma rysy na twarzy? Pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę o jakie rysy na twarzy Maryi może chodzić? Jak wyjaśniliśmy sobie w poprzednich artykułach, Matka Boska odgrywa szczególną rolę w sercach polskich wiernych.

Maryja jest Królową Polski, a nasz naród szczególnie sobie umiłowała. Nic więc dziwnego, że wizerunek Maryjny występuje tak licznie w dziełach polskich twórców. Jednym z najpopularniejszych wizerunków jest obraz Czarnej Madonny znajdujący się w Kaplicy na Jasnej Górze w Częstochowie. Obraz ten jest bardzo charakterystyczny, a rozpoznać go potrafi każdy katolik. Matka Boska na obrazie przedstawiona jest z dzieciątkiem w rękach.

Jednak co przykuwa uwagę jest ona przedstawiona jako postać ciemna, ciemnoskóra. Kolejnym znakiem rozpoznawczym są dwie biegnące równolegle rysy, przecięte trzecią, biegnące na policzku Matki Boskiej. Na szyi z kolei widoczne jest sześć mniejszych i gorzej widocznych cięć. Dlaczego Maryja ma rysy na twarzy? Same rysy są wynikiem napadu jaki wydarzył się w 1430 roku, kiedy to obraz został pocięty sztyletami.

Król Władysław Jagiełło nakazał jego odrestaurowanie, jednak ówczesne sztuki restauracji nie były zbyt zaawansowane. Śladów cięć nie usunięto, a próbowano je bezskutecznie zamalować. Kolejna wersja mówi, że ślady te pozostawiono celowo, aby pamiętano o napadzie. Szacuje się, że rysy zostały wyeksponowane w 1434 roku, kiedy to kończono restaurację obrazu.

Dlaczego Maryja ma rysy na twarzy?