Dlaczego Maryja nazywana jest Królową Polski?

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Dlaczego Maryja została Królową Polski? Kiedy Maryi został przyznany tak zaszczytny tytuł? Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski jest tytułem używanym wobec Matki Chrystusa przez polskich katolików. Kult Maryjny jest w Polsce ogólny i zajmuje szczególne miejsce w Polskich Kościołach. Sam tytuł mówi o obecności Maryjnej w polskiej historii. Historyczne tytuł Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski sięga już drugiej połowy XVI wieku, gdzie znajdujemy go w zapisach słów Grzegorza z Sambora.

W 1656 r. sam król Jan Kazimierz w Katedrze Lwowskiej ślubował oficjalnie przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej. Jednak dlaczego Maryja jest Królową Polski? Czy kult ten możemy odwołać jedynie do słów Polaków, którzy ustanowili Matkę naszą Królową? Okazuje się, że to sama Maryja poprosiła, żeby ją tak nazywano. To Maryja objęła Polskę szczególnym wstawiennictwem.

Stało się to już w 1608 roku we Włoskim Neapolu, gdzie przesłanie Maryjne odebrał włoski Jezuita Giullio Mancinelli, odznaczający się niezwykła świętością i oddaniem wobec Najświętszego Sakramentu. Samo objawienie miało miejsce w klasztorze jezuitów Gesu Nuovo. W wigilię Wniebowzięcia 14 sierpnia 1608 roku, gdzie Matka Boska zapytała Giulio dlaczego ten nie nazywa jej Królową Polski. Maryja wspomina również, że to królestwo bardzo umiłowała i wielkie rzeczy dla niego zamierza, ponieważ naród ten płonie do Niej osobliwą miłością.

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]