Jak Maryja została wzięta do Nieba (czy zmarła?)

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Jak Maryja została wzięta do Nieba? Czy Maryja umarła i czy została gdziekolwiek pochowana? Temat ten związany jest z opisem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Według tradycji Chrześcijańskiej koniec Ziemskiego życia Marii z Nazaretu jest jednym z wielkich wydarzeń związanych z jej osobą.

Dokładne informacje na ten temat znajdują się w Złotej legendzie i zostały zaczerpnięte z apokryficznej księgi, której autorstwo przypisuje się Janowi Ewangeliście, według których Maryja po śmierci Jej Syna Jezusa Chrystusa zamieszkała w pobliżu góry Syjon. Tam też odwiedził ją Anioł trzymający w ręku palmową gałązkę. Otrzymała Ona od Anioła wiadomość, według której za 3 dni miała opuścić Ziemskie życie. Z samym wydarzeniem opuszczenia ziemi przez Maryję wiąże się wiele niepewności. Nie do końca wiadomo czy Maryja umarła tak jak każdy śmiertelnik, którym z resztą była, czy też została wzięta od razu do nieba. Niezbity fakt stanowi to, że Maryja, podobnie jak Jezus Chrystus ma ludzką, a więc śmiertelną naturę.

Badacze tego tematu dzielą się na 2 grupy, mortalistów i immortalistów. Jedni z nich wierzą w zwykłą ziemską śmierć Maryi, drudzy są jej przeciwnikami. Mortalistów i Immortalistów może godzić jedynie powszechnie uznawany fakt zaśnięcia Maryi przed tym, jak została wniebowzięta. O ile śmierć nastąpiła, była nieco inna niż śmierć zwykłego człowieka. Maryja nie uległa skrępowaniu śmierci. Pewne jest natomiast to Jak Maryja została wzięta do Nieba, ponieważ została tam wzięta razem ze swoją duszą oraz ciałem.

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]