Jak udekorować Kościół na Adwent a jak ustroić na Komunię?

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Ceremonie Kościelne to niezwykle ważne wydarzenia odbywające się rok rocznie w każdej parafii. Śluby, komunie i święta są szczególnie ważnymi wydarzeniami dla całej wspólnoty. Przepełniają one całe nasze serca radością i optymizmem, a możliwość wspólnego świętowania tworzy niesamowitą atmosferę wśród chyba wszystkich wiernych. Stąd wszyscy chrześcijanie przykładają dużą wagę do wystroju Kościoła, do tego, aby wszystko wyglądało pięknie i dostojnie. Oczywiście nie jest to powód do jakichkolwiek przechwałek, nie chodzi w tym wszystkim o to, aby pokazać na jak wiele nas stać i obnosić się bogactwami. Chodzi jedynie o jak najlepsze uczczenie tych radosnych dni, w których serca nasze wypełnia szczególne uczucie.

A jak najlepiej podejść do tematu dekoracji? Jak udekorować kościół? Jak udekorować kościół na adwent? Jak ustroić kościół na komunię? Czy poszczególne święta od strony dekoracyjnej czymś się od siebie różnią?

Jak ustroić Kościół na Komunię?

Przyjęcia Komunijne to niezwykle ważna chwila w życiu każdego dziecka. To w tym momencie po raz pierwszy doświadcza ono Ducha Świętego. Z tego względu również świątynia, w której wszystko się odbywa powinna być odpowiednio udekorowana i przygotowana. Pamiętajmy przede wszystkim, że sakrament pierwszej komunii jest kojarzony z kolorem białym. Wszelkie dekoracje nie powinny być więc krzykliwe, a jedynie subtelnie podkreślać istotę wydarzenia. Odrzućmy więc krzykliwe kolory i skupmy się jedynie na jasnych odcieniach, z przeważającą wszędzie bielą. Podstawową dekoracją na takiej uroczystości są oczywiście kwiaty. Zwykle stroi się nimi ławki w środku kościoła. Można pokusić się również o delikatne rozsypanie białych kwiatów na podłodze, tworząc niejako wśród nich ścieżkę prowadzącą do ołtarza.

Od lat na komuniach przeważają dekoracje styropianowe, które łączą w sobie biel i prostotę z wielkimi możliwościami kreacyjnymi takich dekoracji. Zazwyczaj ze styropianu wycina się gołębie, białe aniołki lub baranki. Takie dekoracje można w sprytny sposób ustawić przed ołtarzem. Należy pamiętać również o białych, eleganckich świecach, które postawione na stojaku można przyozdobić różnymi dekoracjami florystycznymi. Niebanalną propozycję dekoracyjna stanowią z pewnością białe wianki, które można podarować dziewczynkom. Różnego rodzaju tiule i materiały kryjące ławki i meble kościelne z pewnością przyciągną uwagę. Bardzo dobrą propozycją na pewno będzie biały dywan rozłożony w głównej nawie kościoła prowadzący do ołtarza. Doda on z pewnością szyku oraz elegancji całej ceremonii.

Jak udekorować Kościół na Adwent?

Kolejną bardzo ważną kościelną ceremonią jest z pewnością czas adwentowy. Adwent jest czasem oczekiwania każdego chrześcijanina, a tworzenie dekoracji adwentowych to już pewnego rodzaju tradycja. Tworzenie adwentowych wieńców wiąże się z tradycją pobożności ewangelickiej. Zawdzięczamy je z pewnością charyzmatycznemu pastorowi Johannowi Hinrichowi Wichernowi (1808-1881), który jest Twórcą pierwszego domu wychowawczego dla dzieci ulicy w Hamburgu. Podczas adwentu w roku 1839 wprowadził on tam zwyczaj wspólnych modlitw, na których ustawione były świece. Były to 4 świece duże (jako 4 niedziele adwentu) oraz świece mniejsze na każdy dzień powszedni adwentu. Każdy wieczór modlitewny oznaczał rozpalenie kolejnej świecy symbolizującej zbliżanie się końca czasu wielkiego oczekiwania.

W dzisiejszych czasach oprócz świec adwentowych mamy również tradycję plecenia specjalnych adwentowych wieńców. Składają się one z gałązek roślin iglastych. Wieńce również ozdabia się 4 świecami na znak 4 adwentowych niedziel. Wieńce mogą być skromne, ale istnieją również dekorowane na bogato. Mają być one jedynie symbolem. Nie muszą służyć zwracaniu uwagi. Należy pamiętać, że adwent jako czas oczekiwania, powinien być również czasem wielkiej refleksji każdego z nas i jak najmniej rzeczy powinno odwracać naszą uwagę od rzeczy bardziej istotnych. Nie dajmy się ulec pokusie próżności i pamiętajmy o właściwym zachowaniu i świętowaniu. Pamiętaj, aby dzień święty święcić. Ale pamiętaj również aby święcić go odpowiednio. Nie dajmy się ponieść zbytniemu optymizmowi dekorowania naszych świątyń czy mieszkań. Nie zapominajmy o tym co jest w tych dniach tak naprawdę istotne. Pamiętajmy o nas samych. Pamiętajmy o drugim człowieku i aby większą wagę przykładać do tego co jest w środku. Nie ważne jak co wygląda. Liczy się miłość do siebie i do Pana Boga.

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]