Jakie grzechy na spowiedzi

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Przed przystąpieniem do spowiedzi świętej, należy przeprowadzić dogłębny rachunek sumienia. Niestety wiele osób o tym zapomina, przez co ich przyznanie się do winy przed Bogiem jest często niepełne. Jakie grzechy na spowiedzi trzeba przedstawić, z czego powinna wynikać ich lista?

Ciągły pośpiech nie jest dobrym towarzyszem katolika, który pragnie dążyć do zbawienia swej duszy. Dlatego przed spowiedzią warto „zwolnić”, przeznaczając dłuższą chwilę na analizę swoich uczynków od ostatniego spotkania ze spowiednikiem. Warto zadać sobie kilka pytań:

  • Jakie grzechy lekkie zdarzyło mi się popełnić?
  • Czy i które grzechy ciężkie były moją winą?
  • Jak od ostatniej spowiedzi udało mi się pracować nad sobą, aby po raz kolejny nie spowiadać się z tego samego?

Jakie grzechy do spowiedzi są przypominane najczęściej w trakcie rachunku sumienia? Zaskakująco wiele razy kłamiemy, z różnych pobudek —  oczywiście duże kłamstwa wymagają spowiedzi. Unikanie Mszy Świętej to również dość częsty grzech. Niestety, każda forma agresji — nie tylko fizycznej, ale i psychicznej — pojawia się nierzadko, a ta również wymaga wyznania w sakramencie pokuty.

W trakcie wyznawania win warto porozmawiać z kapłanem, otwarcie mówiąc mu o swoich słabościach oraz o tym, które grzechy na spowiedzi powtarzają się za każdym razem. Zadaniem osoby udzielającej rozgrzeszenia jest nie tylko odpuszczenie w imię Boga, ale również wyznaczenie odpowiedniej drogi, pokazanie lepszej ścieżki dla kolejnych uczynków i działań w zgodzie z sumieniem.

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]