Czy Jezus miał żonę?

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Czy Jezus miał żonę? Według oficjalnej nauki przedstawianej przez Kościół Katolicki Jezus nie miał żony. Również w Piśmie Świętym nie znajdziemy żadnej informacji, która wskazywałaby na to, że Jezus był żonaty. Mimo to nie brakuje osób propagujących pogląd, jakoby Jezus w pewnym momencie swojego życia ożenił się z Marią Magdaleną.

Takie osoby powołują się najczęściej na starożytny papirus, który zaprzecza, że Jezus żył w celibacie. Dowiadujemy się z niego, że Chrystus miał zwrócić się do swoich wyznawców słowami „moja żona”. Ponadto w dokumencie znajdują się zapisy sugerujące, że Jezus bronił Marię Magdalenę przed krytyką. Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że wiarygodność wspomnianego źródła jest znikoma. Papirus pochodzi z IV wieku (czyli jakieś czterysta lat po śmierci Chrystusa) i został dostarczony naukowcom przez anonimowego kolekcjonera.

Kościół oczywiście stanowczo odcina się od wszelkich opinii sugerujących, że Jezus nie żył w celibacie. Faktycznie nie posiadamy żadnych wiarygodnych dowodów, które mogłyby je potwierdzić. Pytanie jednak, dlaczego tak często w przestrzeni publicznej pojawiają się tego typu spekulacje? Wynika to w głównej mierze z chęci zwrócenia na siebie uwagi. Media, dziennikarze i publicyści często wygłaszają takie tezy, by przykuć uwagę odbiorców. Kolejna kwestia, to zwykła ludzka ciekawość. Biblia milczy na temat młodości Chrystusa oraz tego co robił, zanim zaczął nauczać w wieku trzydziestu lat. To z kolei tworzy dużą przestrzeń do nadużyć i domysłów.

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]