Jak wyglądał Chrystus?

Jak wyglądał Chrystus? Czy istnieją jakiekolwiek obrazy czy podobizny obrazujące prawdziwy wygląd Chrystusa? Czy możemy mniej więcej określić to jak wyglądał Chrystus? Prawdziwe oblicze Chrystusa jest dla nas zagadką. Ciężko określić i idealnie odwzorować wygląd osoby, która chodziła po tym świecie ponad 2 tysiące lat temu. Jego postać jest jednak bardzo ważna dla naszej kultury.

Toteż od zawsze istnieje wyobrażenie tego jak wyglądał Chrystus, który przez lata ukształtował się i utrwalił. W różnego rodzaju przekazach filmowych czy artystycznych Chrystus jest obrazowany jako przystojny mężczyzna z długimi włosami oraz zarostem. W określeniu prawdziwego wyglądu Chrystusa należy się odnieść jednak do pomocy naukowej, ponieważ w przekazach Biblijnych nie znajdziemy zbyt wielu informacji na ten temat. Naukowe podejście zaczyna się od samego pochodzenia Chrystusa. Zamieszkiwał on przecież tereny bliskiego wschodu i posiadał żydowskie korzenie.

Dlatego też z dużą pewnością należy Go sobie wyobrażać z lekko ciemną, oliwkową karnacją. Według opisów Biblii wiemy jedynie, że wygląd Chrystusa był całkiem przeciętny i nie wyróżniał się z tłumów. Istnieją również pewne wątpliwości co do Jego fryzury, ponieważ w tamtych czasach noszenie długich włosów było wręcz uznawane za wstyd. Chrystus miał więc najpewniej krótkie, ciemne włosy, szyickie rysy twarzy i nosił brodę.


Należy również pamiętać o istnieniu całuny turyńskiego, który od lat jest uznawany za prawdziwe odzwierciedlenie wizerunku Chrystusa. Całunem miało być owinięte Jego ciało zaraz po ukrzyżowaniu, a na nim miał się utrwalić wizerunek twarzy i całej sylwetki Syna Bożego. Nie ma jednak pewności co do autentyczności tego całunu, która przez lata była wielokrotnie podważana.

Jak wyglądał Chrystus?