Jedno z najważniejszych zagadnień dotyczących istnienia sił zła jest to jak powstało piekło. Czy zostało ono stworzone przez Pana Boga? Czy to nasz Ojciec doprowadził do tylu krzywd i potępienia wielu dusz? Oczywiście są to bzdury, powtarzane jakże często przez niczego nieświadomych ludzi, będących w dużej mierze nawet katolikami.

Pamiętajmy, że jednym z podstawowych praw jakie Pan nadał człowiekowi jest to stanowiące o wolnej woli człowieka i braku ingerencji Boga we wszystkie ludzie sprawy na Ziemi. A więc jak powstało piekło? W relacji Ojca Gabriele Amorotha, który jest najbardziej znanym i poważanym egzorcystą świata, który opowiedział o egzorcyzmie odprawianym przez o. Candido możemy znaleźć bardzo prostą i bezpośrednią odpowiedź na to pytanie. Demon, który znajdował się w ciele człowieka powiedział do o. Candido: „To nie On, to nie Pan Bóg stworzył piekło. Nie. To my. Pan Bóg nawet o tym nie pomyślał”. O. Amoroth podkreśla, że jest to wielka prawda. Pan Bóg stworzył jedynie rzeczy wielkie i piękne. Piekło stworzyli demoni.

Jeśli człowiek umiera w grzechu śmiertelnym, podąża za Szatanem, który pociąga go za sobą do piekła. Piekło powstało więc bez ingerencji Pana Boga. Powstało ono wyłącznie dzięki wolnej woli i przestrzeni jaką Pan Bóg stworzył dla działania swoich poddanych. Ojciec Amoroth zdaje relacje również z egzorcyzów przeprowadzanych przez niego osobiście, w których pytał Demony o to kto stworzył piekło. Te miały mu odpowiadać, że to one odpowiadają za stworzenie piekła.