Częstochowa to miejsce szczególne w historii narodu polskiego. To tam złamana została potęga armii najeźdźcy podczas potopu szwedzkiego, dając nadzieję i utrwalając ducha polskości. To tam zwracamy się zawsze, gdy pojawia się zagrożenie, mogące zdruzgotać nasz kraj. Jednak Częstochowa nie mogłaby istnieć bez Sanktuarium na Jasnej Górze, “Gdzie króluje Jej oblicze, na nim cięte rysy dwie”. To właśnie ono stanowiło bastion, który przez wieki trwał i przezwyciężał burze dziejowe. W nim też znajduje się słynący cudami wizerunek Matki Bożej, której opiece może przypisywać liczne ocalenia Polski. Ale czym dokładnie jest ten obraz? Co przedstawia ikona Matki Bożej Częstochowskiej?

Matka Boża z Częstochowy nazywana jest inaczej Czarną Madonną. Wynika to z faktu, że ikona wykonana jest w specyficzny sposób. Wizerunek Maryi z Dzieciątkiem został wykonany tak, że ich skóra ma niezwykłą, ciemną barwę. Innym charakterystycznym elementem są dwie kreski, biegnące od prawego policzka Maryi. Powstały one najprawdopodobniej podczas próby rabunku ikony, która na szczęście okazała się nieudana.

Obraz oblicza Matki Bożej z Częstochowy od lat słynie łaskami i cudami. Liczne wota świadczą o cudownych uzdrowieniach lub szczególnej pomocy Maryi. Stąd wynika szczególna cześć, jaką Polacy oddają Matce Bożej.