Gdzie Urodził się Chrystus?

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Gdzie urodził się Chrystus? Gdzie dzisiaj na mapie szukać miejsca, w którym ponad 2 tysiące lat temu doszło do tego wydarzenia? Zgodnie z przekazem Nowego Testamentu Chrystus przyszedł na świat w żydowskiej rodzinie jako syn Maryi Dziewicy. Miejsce narodzin według Ewangelii Świętej to Betlejem (według Mateusza oraz Łukasza), znajdujące się niedaleko Jerozolimy. Część badaczy twierdzi, że miejscem, w którym urodził się Chrystus był najprawdopodobniej Nazaret.

Według Ewangelii Łukasza Józef wraz z Maryją udali się do Betlejem na spis powszechny zarządzony przez cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta, a gdy tam dotarli narodził się Chrystus. Dodatkowo Ewangelia Mateusza twierdzi, że Jego narodzinom towarzyszył fakt przybycia trzech mędrców ze wschodu, którzy prowadzeni przez gwiazdę dotarli właśnie do Betlejem, aby złożyć Chrystusowi dary i oddać szacunek.
Betlejem jest miastem znajdującym się w Autonomii Palestyńskiej, w gubernatorstwie Betlejem. Jest to obecnie bardzo ważny ośrodek palestyńskiej władzy administracyjnej i jedno z centrum kultury tego państwa. Samo Betlejem jest położone w zachodniej części Judei, która jest górzystą krainą geograficzną Palestyny. Leży ono na wysokości 775 m n.p.m. i leży w odległości około 10 km od samej Jerozolimy. Do wybrzeży Morza Śródziemnego dzieli je 59 km. Miejsce, w którym urodził się Chrystus to obecnie ważne centrum kultu religijnego oraz miejsce pielgrzymek. Znajdują się tam liczne Kościoły i Bazyliki m.in. Bazylika Narodzenia Pańskiego czy Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]