Co to jest bazylika? Bazylika to chrześcijańska świątynia, która cechuje się występowaniem wielu naw (nawy głównej ulokowanej w centrum oraz mniejszych, pobocznych naw). Słowo „bazylika” pochodzi z języka greckiego i możemy je tłumaczyć jako „królewski”. Część historyków uważa, że „bazylika” nawiązuje swoją nazwą do Stoa Basileios – stoi królewskiej ulokowanej przy ateńskiej agorze.

Bazyliki zaczęły powstawać za czasów starożytnego Rzymu. Pierwsza bazylika św. Piotra została zbudowana na polecenie rzymskiego cesarza Konstantyna Wielkiego w 324 r. Według tradycji świątynia jest położona nad grobem św. Piotra. Stała się ona miejscem pielgrzymek dla chrześcijan z całego świata. Jednak w wyniku licznych konfliktów ulegała wielu zniszczeniom i na początku XVI wieku Juliusz II podjął decyzję o jej zburzeniu. W 1626 r. powstała nowa bazylika, która do dziś znajduje się w Watykanie i przyciąga pielgrzymów z całego globu.

Rzymska bazylika pełniła funkcje publiczne. Była miejscem spotkań, wymian handlowych, licznych dyskusji. Służyła celom sądowym i politycznym. Dopiero bazyliki wznoszone przez chrześcijan zaczęły pełnić funkcje religijne. Stały się miejscem spotkań do wspólnej modlitwy. Dzisiaj bazyliki są również obiektami kulturalnymi. Zabytkami, w których na przestrzeni lat zgromadzono wspaniałe dzieła sztuki. Bazyliki znajdują się również w Polsce. Najpopularniejsze z nich to bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Biskupa Stanisława w Poznaniu oraz bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.