Co to jest Boże Narodzenie? Święto Bożego Narodzenia lub inaczej Święto Narodzenia Pańskiego jest to jedno z najważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej. Jednak co to tak naprawdę jest Boże Narodzenie? Boże Narodzenie jest świętem, które upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Święto to jest stałe i obchodzone co roku, 25 grudnia. Boże Narodzenie jest poprzedzone trzytygodniowym okresem oczekiwania, który to nazywamy adwentem.

W definicji świąt Kościelnych, Boże Narodzenie jest tak zwanym świętem nakazanym czyli uroczystością liturgiczną w Kościele katolickim, w czasie obchodów której wierni są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych. W przypadku Kościołów wschodnich, greckokatolickich oraz prawosławnych Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia, ze względu na różnice w kalendarzu gregoriańskim i juliańskim. Według kalendarza Juliańskiego, 7 stycznia pokrywa się z 25 grudnia.

Jednak dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia? Dzień 25 grudnia jest oficjalną datą narodzin Jezusa Chrystusa. Co prawda nie jest ona podawana w Biblii jednak wspomina o tym między innymi Hipolit Rzymski, który pisał, że pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi (tzn. 25 grudnia). Dzień ten wskazuje również chrześcijański historyk Sektusz Juliusz Afrykański.

Inni historycy tacy jak na przykład Duchesne, Engberding, Fendt, czy Strobel, uważają, że wybór daty został zainspirowany apokryfami Nowego Testamentu, które mówiły, że poczęcie Chrystusa dokonało się 25 marca. Stąd obliczono, że jego narodzenie powinno przypadać dziewięć miesięcy później: 25 grudnia. To właśnie prawdopodobnie z tych powodów Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia

Marketing dla treści religijnych i nie tylko
Sztuczna Inteligencja