Religia judaistyczna charakteryzuje się mnogością przepisów, które regulują bardzo wiele aspektów życia. Dotyczą one zarówno kultu religijnego, jak i codziennego życia. Poza zasadami życia we wspólnocie, wzajemnych zachowań i poszanowania własności, Prawo określa również wygląd miejsc kultu. Księga Wyjścia oraz Księga Liczb obfitują w liczne opisy budowli i sprzętów, których na co dzień używał Naród Wybrany. Tak została opisana Arka Przymierza, a w dalszych księgach również Świątynia Jerozolimska, zbudowana przez króla Salomona.

Jednym z ważnych elementów, który znajdował się w Namiocie Spotkania była menora. Ale właściwie co to jest menora? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Menora to siedmioramienny świecznik, wykonany ze szczerego złota. Sposób jego wykonania jest dokładnie opisany w Księdze Wyjścia, w rozdziale 25. Mimo że na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że ramion jest sześć, nie należy zapominać o trzonie, na czubku którego również zamocowana jest lampa, oświetlająca Przybytek.

Menora stanowi symbol judaizmu. Obok gwiazdy Dawida umożliwia łatwe rozpoznanie religii. Odgrywa ważną rolę w życiu Izraela, ponieważ w jego herbie znajduje się właśnie jej wizerunek.

Chanukija jest innym rodzajem (dziewięcioramiennym) świecznika, który łatwo może zostać pomylony z menorą. Używa się go tradycyjnie podczas święta Chanuka.