Wielkanoc to niezwykle ważne święto dla chrześcijan. Można właściwie stwierdzić, że gdyby nie Zmartwychwstanie, nasza wiara nie miałaby sensu. W 15. rozdziale I Listu do Koryntian św. Paweł pisze: „A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara.”. Stąd też wynika, że obchody tego święta są niezwykle huczne.

Przyzwyczailiśmy się, że Wielkanoc jest świętowana w Polsce w tradycyjny sposób, którego kluczowym momentem jest celebracja Triduum Paschalnego. Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę jest charakterystycznym elementem, który występuje wyłącznie w niewielkiej grupie państw na świecie. Przeglądając zawartość koszyków, możemy znaleźć w nich wędliny, sery, masło, jajka, sól oraz liczne łakocie. Ciekawym elementem jest również króliczek. Co oznacza króliczek wielkanocny?

Tradycja króliczka wielkanocnego wywodzi się z Niemiec. Zając zjawia się i zostawia w ogrodach  w przygotowanych wcześniej miejscach upominki. Można powiedzieć, że jest to zwyczaj podobny do komercyjnej wersji św. Mikołaja, jednak ma on również chrześcijańskie znaczenie. Zając może symbolizować płodność (co potwierdza choćby katastrofa ekologiczna po sprowadzeniu zajęcy do Australii) oraz czujność.

Mimo że prezenty stały się ważnym elementem Wielkanocy pamiętajmy, że to nie one są najistotniejsze. Zmartwychwstanie Jezusa jest najcenniejszym prezentem, jaki mogliśmy kiedykolwiek otrzymać.