Co oznacza i czym jest Wielkanoc?

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Co to jest wielkanoc?

Co to wielkanoc?

Wielkanoc lub Niedziela Wielkanocna, nazywana także Wielką Niedzielą czy Zmartwychwstaniem Pańskim (w prawosławiu zwana Paschą) jest to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt obchodzonych przez chrześcijan, które upamiętnia tak zwane misterium paschalne Syna Bożego, czyli jego mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie.

Wielkanoc jest obchodzona przez Kościoły chrześcijańskie z tak zwanego Nicejskiego wyznania wiary. Są to wszystkie Kościoły, które, podczas pierwszego soboru w Nicei,  przyjęły jedność Syna Bożego w jego Ojcu. Święto jest zawsze poprzedzone dniami postu, początkowo jako nocne czuwanie, w trakcie którego opowiadano historię zbawienia, co następnie przerodziło się w obchody tak zwanego Triduum Paschalnego, poprzedzonego czterodniowym okresem przygotowawczym w postaci wielkiego postu.

Wielkanoc rozpoczyna również czas pięćdziesięciu dni okresu wielkanocnego, zwieńczonego świętem Zesłania Ducha Świętego.

Cały tydzień przed Wielkanocą zwany jest Wielkim Tygodniem. Jest to czas na wspominanie najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń. Trzy ostatnie doby (Wielki Czwartek wieczór, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Wielkanocna) nazywane są Triduum Paschalnym. Po zapadnięciu zmroku w Wielką Sobotę, w kościołach zapala się paschał, który symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.

Po Wielkanocnej niedzieli świętowanie trwa kolejne 8 dni. Jest to tak zwana oktawa wielkanocna. Dalej okres ten rozciąga się na kolejne 50 dni. W dni czterdziestym obchodzimy dzień Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Okres ten kończy się Niedzielą Zesłania Ducha świętego (dzień numer 50). Księża w trakcie trwania całego okresu, używają w tym czasie białego koloru szat liturgicznych.

Sam dzień Wielkanocy jest z pewnością nierozerwalnie związany z Wielkim Piątkiem. Najpierw cały Kościół wraz ze wszystkimi wiernymi przeżywa śmierć Pana na krzyżu (umiera razem z nim), po to by następnie ponownie razem z nim zmartwychwstać.

Co to wielkanoc? Co oznacza Wielkanoc?

Wielkanoc jest symbolem zwycięstwa Jezusowego nad śmiercią. Jest to przezwyciężenie śmierci i urzeczywistnienie się boskiej mocy. Należy pamiętać, że został on ukrzyżowany i umarł za nasze grzechy. Tak więc to my sami niejako umieramy i rodzimy się na nowo. Okres Wielkanocny stanowi największą i najważniejszą tajemnicę naszej chrześcijańskiej wiary. Powinniśmy więc obchodzić go ze szczególną uwagą i w jego trakcie w pełni oddać się Panu i rozważaniom na temat życia i śmierci.

Warto przy okazji wspomnieć, że w wierze prawosławnej, również obchodzona jest Wielkanoc. Nazywana jest tam ona Paschą, a cały tydzień poprzedzający, Tygodniem Paschalnym. W nocy z soboty na niedzielę kościoły prawosławne odprawiaja tak zwaną jutrznię paschalną. Wierni w trakcie trwania całego tygodnia zwyczajowo witają się ze sobą słowami: “Chrystus zmartwychwstał”. Widać więc, że w kościele prawosławnym, Wigilia i okres zmartwychwstania pańskiego odgrywają równie znaczącą rolę, co w naszym kościele katolickim.

 

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]